Povezava mentalnih bolezni in nepravilne prehrane
Spremembe v dieti v zadnjih 50. letih je očitno zelo pomemben faktor, ki je lahko vzrok za porast duševnih bolezni v Veliki Britaniji. Fundacija za mentalno zdravje pravi, da so študije pokazale očitno povezavo med depresijo, Alzeheimerjevo boleznijo, šizofrenijo in »junk« hrano oziroma hitro hrano in pomanjkanjem vitaminov, esencialnih maščob in nezdravo dieto.
Organizacija za boljšo hrano svari pred velikimi stroški Fundacije za mentalno zdravje, ki presega 100 bilijonov funtov letno in vztrajno raste, dokler se ne bo vlada osredotočila na bolj zdravo dieto.
Hrana lahko ima takojšen in dolgotrajen učinek na mentalno zdravje in obnašanje, ker deluje na strukturo in funkcije možganov. Predstavnik Organizacije za boljšo hrano Tim Lang trdi sledeče: »Mentalno zdravje je popolnoma zapostavljeno s strani tistih, ki delajo v politiki prehrane.«
Stopnja depresije je večja v državah, kjer se uživa manj rib npr. Folična kislina, omega 3 maščobne kisline, selen in amino kislina tryptophan igrajo pomembno vlogo pri nastanku bolezni. Pomanjkanje esencialnih maščob in antioksidantskih vitaminov pomembno vpliva na nastanek šizofrenije.
Pionirski program prehrane in mentalnega zdravja naj bi bil edini v Britaniji in se izvaja v Rotherham-u, Južnemu Yorkshire-u. Po trditvah Caroline Stokes, ene od glavnih raziskovalcev, naj bi imeli mentalni pacienti ene najbolj siromašnih diet. Uživali so veliko hitre pripravljene hrane, prigrizkov, čokoladic, čipsov. Zelo pogosto so popili tudi do 2 litra cole na dan. Uživajo veliko sladkorja vendar večina od njih zaužije samo del sadja ali zelenjave dnevno.
Terapija vključuje uživanje omega 3 maščobnih kislin in multi vitaminov in postopno zmanjšanje »junk« hrane in uživanje več rib, listnate zelenjave bogate s folično kislino, brazilskih oreščkov bogatih s selenom in tryptophan.
Pacienti, ki nočejo uživati zdravil sprejmejo terapijo s prehrano on večina jih poroča v izboljšanem počutju in energiji. Stokes-ova pravi: “V teku prvega meseca, se bo depresija občutno zmanjšala. Tudi psihiatri pacientov so poročali o velikem napredku.”
Eden od bolnikov, ki je doživel pozitivne spremembe je James McLean, ki je obiskoval univerzo, ko je dobil diagnoze bipolarne depresije (manične depresije). V centru Brain Bio v Londonu je opravil določene teste in ugotovili so, da je alergičen na gluten, kvas. Dobil je suplemente vključno z vitaminom B in esencialnimi maščobnimi kislinami.
Nadalje James govori, da je pred tem užival veliko hrane z ogljikovimi hidrati, kajti bila je poceni in zelo malo sadja in zelenjave. Sedaj je izključil gluten iz diete. Trdi, da ima veliko več samozavesti in energije. Prav tako boljše spi. Prenehal je uživati vsa antipsihotična zdravila, jemlje še pa zdravila za uravnavanje razpoloženja.
Andrew McCulloch vodja Mentalne zdravstvene fundacije pravi, da je mentalna bolezen rezultat bioloških, socialnih, psiholoških in okoljskih faktorjev, vendar naj bi bila dieta zelo pomemben dejavnik, ki jo je potrebno upoštevati.
Najboljše in najslabše izbire:
Dobro za možgane:
Zelenjava, še posebej listnata
Semena in oreščki
Sadje
Polnozrnata hrana
Organska jajca
Organske ribe ali ribe iz naravnega okolja, še posebej ribe z veliko maščob
Slabo za možgane:
Globoko pražena junk hrana
Močno predelana hrana
Pesticidi
Alkohol
Sladkor
Čaj in kava
Dodatki
Povzeto po avtorici:
Felicity Lawrence
Monday January 16, 2006
The Guardian